bip
ul. Tadeusza Kościuszki 16a 22 774 10 62 bok@pwklegionowo.com

Niski stan wód gruntowych

Od kilku lat z niepokojem obserwujemy pogłębiającą się zmianę klimatu. Zgodnie z prognozami sytuacji hydrologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych Państwowej Służby Hydrologicznej w nadchodzących miesiącach i latach prognozuje się występowanie niskiego stanu wody w znacznych obszarach kraju, co już jest widoczne. Z roku na rok poziom rzek jest coraz niższy, czego konsekwencją są wysychające przydomowe studnie, w których jakość wody również ciągle się pogarsza. Ponadto wiele ujęć własnych czerpiących wodę z maksymalnej głębokości ok. 7 m. może stracić wodę. 7 metrów to granica wynikająca z praw fizyki pracy pomp. Tak więc posiadając pompę w garażu bądź piwnicy z pewnością w tym roku będziemy mogli być narażani na utratę wody w domu jednorodzinnym.

Ponadto wiele prywatnych ujęć zostało wybudowanych w bliskiej odległości od przydomowych, często nieszczelnych szamb, co często skutkuje przedostawaniem się do wód gruntowych groźnych dla zdrowia ludzkiego bakterii fekalnych (w tym E. Coli) oraz azotanów i azotynów, które są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Ryzyko wyschnięcia przydomowych studni jest więc bardzo duże, co dla wielu Mieszkańców Legionowa niepodłączonych do wody miejskiej może oznaczać problemy. Brak wody w okresie letnim może nie tylko wpłynąć na komfort życia codziennego, ale także doprowadzić do poważnych awarii sprzętów AGD. Ponadto występuje duże prawdopodobieństwo skażenia wysychającego ujęcia wody.

Z uwagi na realne zagrożenie suszą oraz uwzględniając zgłaszane do PWK „Legionowo” potrzeby naszych Mieszkańców, prosimy zainteresowanych podłączeniem się do miejskiej sieci wodociągowej o zgłoszenie się do PWK „Legionowo. Zachęcamy  do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta PWK „Legionowo” przy ul. Kościuszki 16A w Legionowie lub telefonicznie pod numerem: 22 774-98-82 wew. 42, w celu otrzymania niezbędnych informacji związanych z procedurą przyłączenia do miejskiego wodociągu. 

Skip to content